E-İzin Uygulaması E-İmza Sorunu Hakkında Duyuru

27.5.2021 11:47:17

1- E-imza sorunu için aşağıdaki dosya yolu kopyalandıktan sonra, "Bilgisayarım" kısmında ek'te işaretli kısma yapıştırılmalı enter tuşuna basılarak  dosya yolunda bulunan 2.0 klasörü silinmelidir. Klasör silindikten sonra tüm e-imza eklentileri/uygulamaları tekrar kurulmalıdır. ClickOnce for Google Chrome, .NET Framework, Meta4 ClickOnce Launcher, güncel Java sürümü, AKIS uygulaması vb. Bunlar dışında e-imza ve Java’nın API güncellemesi yapılmalıdır.
%userprofile%\AppData\Local\Apps\
 
NOT: Bir bilgisayarda birden fazla kullanıcı olabileceği için, lisans.xml dosyası default uzantıya kopyalanmaya çalışıyor olabilir. Dolayısıyla, gönderilen BAT dosyası çalıştırıldığında çıkan komut penceresinde lisans.xml dosyasını aradığı yerde bulamayabilir; çünkü kullanıcı farklı.
 
Dolayısıyla bilgisayarda birden fazla kullanıcı varsa, %userprofile%\AppData\Local\Apps\  kodunu kopyalamayıp bu klasörü kendinizin bulması gereklidir. Bunun için “Bilgisayar” -> “Yerel Disk C” -> “Kullanıcılar” kısmına gidebilirsiniz.
 
2- ECBS’nin giriş sayfasında duyurular kısmındaki eimzaLisans.zip dosyasını masaüstüne indiriniz.
- Zip dosyasına sağ tıklayıp klasöre çıkart diyerek klasöre çıkartınız. Zip şifresi: 1234
- Açılan klasördeki LisansYukle.bat dosyasına çift tıklayarak çalıştırınız.
- “Tamamlandı” mesajı göründükten sonra “Enter” tuşuna basarak işlemi tamamlayınız.
 
3- Bu adımlar dışında e-imza için izlenmesi gereken genel adımlar aşağıdaki gibidir:
- İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanınız.
- Aşağıdaki görselde işaretli olan "Chrome Eklentisi" ve ".NET Framework Eklentisi"nin kurulu olması gerekiyor. Chrome Eklentisi kurulurken ekranın sol alt köşesine inen dosyaya tıklanıp çalıştırılmalıdır, genelde bu adım atlandığı için eklenti eksik kurulmuş oluyor. Eklentiyi bu şekilde tekrar kurunuz.
- Bilgisayar kaç bit ise o bite uygun Java sürümünün yüklü olması gerekmektedir.
 
- Yukarıdaki maddeler dışında, internet tarayıcısı pop-up (açılır pencere) engelliyor olabilir. Adres çubuğunun sağ tarafında, yıldız işaretinin hemen solunda pop-up engeli simgesi var ise buna izin vermeniz gerekmektedir.

Resimler


İLETİŞİM

T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Mustafa Kemal Mahallesi
Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Bulvarı)
9. km. No: 278
Çankaya / Ankara

Telefon: 0 (312) 410 10 00

© 2021 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Tüm hakları saklıdır..